Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Uyku Sırasında veya Ön Uyku Sırasında Düşme Hissi (Hypnic Jerk)

 • 4 sene önce, Ceyhun TOPÇUOĞLU tarafından yazılmıştır.
 • 8 Yorum
 • Sağlık

Bugünlerde birkaç gece üst üste uykuya dalma safhasında ( ön uyku ) yaşadığım olaydan yola çıkarak bir araştırma yaptım. Araştırma sonucunda bu istemsiz olayın çoğu kişide görüldüğü hatta hemen hemen her insanın hayatında bir defa da olsun yaşadığını öğrendim. Olayı biraz açmak gerekirse. Uykuya giriş noktası olan ön uyku sırasında birden düşme hissine kapılarak tüm kaslarım kasıldı ve aniden kalp atışım yükseldi (Adrenalin Hormonu salgılandığı için) fakat bu kasılma ve his sadece birkaç saniyeden ibaret. Olaydan en fazla 1 dakika sonra uykuma kaldığım yerden devam ettim. Buna benzer birkaç rüya deneyimim de olmuştu. Mesela kayaç bir yamaçtan aşağı doğru düştüğümü görüyordum tam yere yaklaştığımda zıplayarak uyanıyordum. Bu çoğu insanın başına gelen bir şeymiş. Araştırma sonuçlarına gelince aslında tam olarak bilimsel bir açıklaması yok farklı camialardan insanların farklı düşünceleri var. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum ;

sempanzeAli Demirsoy hocanın Kalıtım ve Evrim kitabında bunun sebebinin ağaçlarda yaşayan Primat atalarımızdan evrimsel bir miras olduğunu yazmış.

astral1
Bir başka görüş ise bunun Astral Seyahat sırasında ruhun ani bir harekete marus kalmasından kaynaklandığını savunuyor. Bu görüşe Biyologlar her ne kadar münasip uzuvlarıyla gülseler de çoğu kişi tarafından kabul görülmüş bir bilgi olduğunu saptadım.

Bir başka edindiğim bilgi ise şu şekilde;
Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi ve Mayo Klinik, bu konuda birçok araştırma yürütmüş önemli kurumlardır. Mayo’da yapılan araştırmalara göre insanların %70’inden fazlası bu hissi uykuya dalıp baş kısımları gevşedikten hemen sonra yaşamaktadırlar. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi ise sebepleri üzerine bir araştırma yapmış ve bu his ile kişinin yaşantısı arasında önemli ilişkiler ortaya çıkarmıştır. Özellikle tedirginlik (anksiyete), stres hali, aşırı kafein tüketimi ve akşam saatlerinde çok yorucu işler yapan kişilerin bu hissi daha sık yaşadıklarını göstermişlerdir. En sık olarak ise yatakları rahatsız olan veya kişiye uygun olmayan uyku pozisyonunda yatan kişilerde bu hissin daha çok yaşandığı tespit edilmiştir.

Evrimci görüş ve Ali Dermirsoy’ un da bahsettiği Adaptasyon süreci;
Bilim insanlarının aklına bunun bir adaptasyon olabileceğini getirmektedir ve oldukça yerindedir de. Atalarımız yaklaşık 5.5 milyon yıl öncesinden itibaren ağaçlardan inip savana hayatına, yer yaşamına geçmiştir. Ancak bundan önce, ilkel primatlardan bu yana, yani yaklaşık 42 milyon yıldır atalarımızın hemen hepsi ağaçlar üzerinde yaşamaktalardı. Günümüzde de (ve kesinlikle geçmişte de), ağaçlardan düşerek sakatlanma ve hatta ölme vak’aları primatlar arasında büyük sorunlardan biriydi. Bunun sebebi sadece denge kaybı değil, aynı zamanda bireyler arasındaki kavgalar sırasında bir bireyin diğerini düşürmeye çalışmasıdır. Bu olaylar bir yana, sürekli ağaç tepelerinde uyuyan bireylerin çeşitli çevresel faktörlere karşı bir adaptasyon geliştirmiş olmaları muhtemeldir. Örneğin rüzgarlı bir gecede uyuyan bir primatın, düşmeye karşı sürekli alarm halinde olması gerekir. Eğer ki bu beynin sürekli kontrolü şeklinde olsaydı, oldukça enerji harcayan ve uykunun verimini düşüren bir olay olurdu. Ancak bunun yerine, Evrimsel Süreçte sadece kritik anlarda beyin tam olarak uyarılarak uyanmayı sağlama özelliği evrimleşmiş olduğu düşünülmektedir.Ve bizler de bu özelliğin atalarımızdan bizlere miras kaldığı içi halen taşımaktayız. Bu, günümüzde oldukça kabul gören bir yaklaşımdır ve üzerinde çalışmalar sürmektedir.
Edindiğim bilgiler arasında en mantıklı geleni ise bu;
Yorucu bir günün sonunda gelen uyku esnasında kaslarımızın ani kısa kasılmalar geçirmesi, boşluğa düşme hissine neden oluyor. Çoğunlukla uykuya dalmadan hemen önce bu şekilde bir hisse kapılmak, çoğu insanın başına gelen bir durum. Çok büyük bir ihtimalle vücudumuzun uykuya fizyolojik olarak hazırlanışı esnasında meydana gelen belirli elektriksel ve hormonal değişimlerin bir sonucu olan bu hissin tam olarak açıklaması ise belirlenebilmiş değil.Kısa ve genel olarak, bu hissin, kaslarımızın ani ve kısa kasılmaları sonucunda ortaya çıktığını da söyleyebiliriz.

Kaynakça ve İleri Okuma :

http://www.evrimagaci.org/makale/295
http://www.saglikliyasamhaberleri.com/ uyurken-birden-bosluga-dusme-hissi-neden-ve-nasil-olur

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. Göksel diyor ki:

  Bu durum ciddi sorunlarda açabiliyor kısa süreli.Gerçekten o an dehşet bir his veriyor.

  Belirttiğin: “Özellikle tedirginlik (anksiyete), stres hali, aşırı kafein tüketimi ve akşam saatlerinde çok yorucu işler yapan kişilerin bu hissi daha sık yaşadıklarını göstermişlerdir. En sık olaraksa yatakları rahatsız olan veya bireye uygun olmayan kişilerde bu hissin yaşandığı tespit edilmiştir.”

  bu durumlar ortadan kalktığında sorun yüksek olasılıkla ortadan kalkıyor.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Kesinlikle katılıyorum, bazen bu olayı yaşadığımda ve sıçrayarak uyandığımda kalp atışlarımı çok net bir şekilde hissediyorum, ayrıca durum tehdit olarak algılandığı için amigdala kan dolaşımına adrenalin salgılamış olucak ki uyandığımda bir uyku hamlığı çekmiyorum. Dinç bir şekilde yüksek kalp atışları ile uyanıyorum.

 2. Zeynep diyor ki:

  Primat teorisi diye adlandırdıgınız teorinin bulucusu jack london dır Adem den önce adlı kitabında açıklanmıştır maymunlarla ilgisi yoktur evrimi farklı bir boyuta inceler. Agaçlarda yaşayan atalarımız dedigi maymun degil ilkel ilk insanların yırtıcı yaratıklardan korunmak için magara bulunmayan ortamlarda mecbur oldugu üzere agaçlarda uyumak zorunda olanlarıdır kurt ve panterler gibi pek çok yırtıcı özellikle kedi gillerden olan aslan kaplan leopar ve panterler agaçlara tırmana bildikleri için üst dalları tercih etmeye mecburlardı. Uyurken Aşagı düşmek uyanamamak demekti. Bu korku hep içlerinde uyudular.Bizlerse düşen insanların degil düşmeyenlerin atası oldugumuz için düşme anını bilmiyoruz ve korkuyla uyanıyoruz. Bu teori aynı zamanda bilginin nesillere genetik olarak aktarıldıgını söyler. Eger hocanız özgün bir teori oldugunu sylüyorsa bir sahtekar ve hırsızdır.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, maymunlarlar veya şempanzelerle bir ilgisinin olduğunu belirten bir yazı kullanmadım. Sadece taksonomi de Memelilerin alt sınıfı olan Primat türüne mensup atalarımızın bu adaptasyonu geliştirdiklerine işaret eden bir alıntı kullandım. Ali Demirsoy bu konuya kitabında baya yer vermiş buraya sadece 1 cümle ile aktardım. Sanırım yanlış anlaşılmanın sebebi koyduğum yavru şempanze resmi. Daha uygun bir fotoğrafla değiştiriyorum. Bilgiler için ayrıca teşekkürler.

 3. Vural Demir diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşik bir yildir lyrica 300 mg kullaniyorum ve bu durumu sık sık yasamaya başladim ilaci 2 gunde bir 2×300 mg şeklinde çift doz olarak kullanmaktayim. Acaba ilaçla baglantisi olabilir mi ? Birkere olsa anliyacagim ama bu durum sabaha kadar devam ediyor,teşekkürler ..

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, maalesef bilgi alanımın içerisinde tıp yok. Ancak ilacın yan etkilerini araştırarak bir şeyler bulabildim. İlacın yaygın yan etkilerinden bir tanesi de istemli kas hareketlerinde düzensizlik (ataksi). Doğrudan bir etkisi olmasa da dolaylı olarak bir tetikleme de bulunma ihtimali vardır diye düşünüyorum. Geçmiş olsun..

 4. Esma diyor ki:

  Mal mısınız bizim atalarımız maymun mu boş boş şeyler yazıp insanların zihnini bulandırmayin

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Ben yazımda atalarımız maymundur diye bir atıfta bulunmadım, Ali Demirsoy’ da aynı şekilde. Evrimsel gelişim sürecinde İnsanlar, Maymunlar, Goriller, Şempanzeler vs. aynı ortak atayı paylaşan canlılardır. Taksonomide (Canlıların sınıflandıran Soy Ağacı) bizim en yakın kuzenlerimiz Kuyruksuz Şempanzelerdir. Bu demek değildir ki atalarımız birer maymun. Sadece ortak bir atayı paylaşıyoruz. Bu ortak atalarımızın genel adı ise Primat. Maymunlar şu anda ki KUZENlerimiz. Arada ciddi bir fark var. Tabi ki siz yine bir fark olmadığını düşüneceksiniz. Tüm dünya saçmalıyor bir tek siz doğruyu biliyorsunuz. Bu şekilde düşünmeye devam edin.

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.