Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Dünyamızın Birincil Oksijen Kaynağı Ağaçlar mı? – #Doğru Bilinen Yanlışlar!

Dünyamızın Birincil Oksijen Kaynağı Nedir?
Bu sorunun cevabı oldukça basit gibi görünüyor olsa da çoğu insan bu soruyu yanlış cevaplıyor. Geçtiğimiz günlerde popüler bir bilim sitesinde kullandığımız oksijenin %50’sinin Amazon Ormanları tarafından karşılanıyor gibi bir video ile karşılaştıktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. İlkokuldan bu yana bize öğretilen ağaçlar Dünyamızın en büyük Oksijen kayağıdır bilgisini bir kenara atarak gerçek ile yüzleşmenin vakti geldi. Asıl akciğerlerimiz Okyanuslar, Denizler, Göller ve Akarsulardır. Şaşırtıcı değil mi? Aslında değil ufak bir hesap ile bunu mantık çerçevesine oturtmak istiyorum. Dünyamızın %70,59 u Okyanus ve Deniz, %29,41 i ise Karasal Bölgedir. Bu karasal bölgelerin yaklaşık olarak %2,78 ~ %3′ ünü akarsular ve göller oluşuyor. Peki bu karasal bölgelerde ne kadar ağaç vardır?

Günümüzde ki karalarının %10′ a yakını buzullarla örtülü ve %19 u çöllerle kaplıdır. Toparlarsak Karaların %33’ü ağaçların yoğunluklu olarak yetişmesi için elverişsiz. (Hesapları incelemek isteyenler yazının sonuna bakarak tam sayısal değerlere ulaşabilirler.)  Geri kalan kısımdan da Şehirler dediğimiz beton yığınlarını çıkartırsak geriye pek de fazla bir alan kalmıyor.

Kullandığımız oksijenin % 49’unu planktonlar %25~30 kadarını da yine algler, su yosunları ve sucul canlılar üretmekte. Klorofil bulunduran bitkilerin katkı payı ise sadece %20 civarındadır.

Bitkilerin Varoluş Hikâyesi
Bitkileri oluşturan siyanobakteriler günümüzden 3,5 milyar yıl önce evrimleşmişlerdir. Fotosentez yapabilen bu canlılar atmosferde ki bol karbondioksitin sağladığı avantaj ile sayılarında müthiş derecede artış yaşanmıştır. Dünyamızın atmosferinde ki oksijen miktarında ani değişiklik birçok canlının oksijen zehirlenmesi ile sonları olmuştur. Daha sonra ökaryotların evrimleşmeye başlaması ile siyanobakteriler, ökaryotların bünyesinde bir organel olarak işlev kazanmışlardır. Dış ortam ile doğrudan temasa girmeyen siyanobakteriler işlevlerini daha iyi bir şekilde burada devam ettirmişlerdir. Kloroplastın evrimleşmesi ile ökaryotlarlar, tek hücreli yeşil algler haline gelmişlerdir. Bu yeşil algler genellikle güneşin daha fazla olduğu suyun üst katmanında tabakalar halinde çoğalmaya başlamış ve bitkilerin yerleşik hayatının ilk temelini oluşturmuşladır. Tek hücreliden çok hücreliye süren evrim sonucu 450 milyon yıl önce ilk kez karaya çıkan bitkiler hızla dünya yüzeyine yayılmıştır. 370 milyon yıl kadar ise bitkiler köklere ve yapraklara sahip olmaya başlamışlar. Tohum ve çiçeklerin evrimi ile daha karmaşık yapıda, uzun ağaçlar meydana gelmiştir.

Peki bu Okyanuslar Denizler nasıl oksijen üretiyor ?
Evrim asla tek taraflı ilerlemediği gibi suda ki evrim de devam etmiştir. Yeşil alglerin bir kısmı da suda yerleşik hayata devam ederek su yosununu oluşturmuşlardır. Yukarıda planktonların oksijenimizin %49 unu ürettiğini söylemiştim aslında hatalı bir tabi fakat herkese hitap etmesi için plankton sınıflandırmasını kullandım. Buna bir açıklık getirmek istedim. Plankton genetik bir sınıflandırmadan ziyade suda asılı durarak fotosentez yapan canlıların genel bir ismidir diyebiliriz. Bu genellemenin içerisinde bitkisel kökenli Fitoplankton ve hayvansal kökenli Zooplankton bulunmaktadır. Hayvansal kökenli Zooplanktonların bazı türleri Fotosentez yapmadığı için Planktonların hepsi fotosentez yapar diye bir algı oluşmamalıdır. Chlorophyta sınıfı yani mavi-yeşil algler fotosentezin en çok olduğu sınıftır. Alglerin de birçok mikroskobik türü vardır ve bazı türleri planktonlara dahil edilmektedir.

Sayısal Bilgiler

İsim     Yüzölçümü (km²)
Dünya        510.100.000
Karasal Bölge     150.024.290
Deniz Ve Okyanus 359.975.710
Antarktika     14.500.000
Sahara Çölü     7.800.000
Grönland     2.166.086
Libya Çölü     1.770.000
Avustralya Büyük Çölü     1.520.000
Gobi Çölü     1.500.000
Kalahari Çölü     750.000
Rubülhali Çölü     700.000
Patagonya Çölü     670.000
Simpson Çölü veya Arunta Çölü     584.000
Büyük Sandy Çölü     400.000
Taklamakan Çölü     400.000
Suriye Çölü     330.000
Büyük Victoria Çölü     320.000
Sonora Çölü     311.000
Arabistan Çölü     300.000
Karakum Çölü     300.000
Kızılkum Çölü     300.000

Sayısal bilgiler Kasım 2015 itibari ile güncel rakamlardır.

Kaynakça :
Vikipedia.org
turkcebilgi.com
evrimagaci.org
“The Ancestor’s Tale – Richard Dawkins” (Atalarımızın Hikayesi)

 

Arama Kelimeleri : Dünyanın oksijen kaynakları (1)
Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.