Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Tarayıcınızda Bulaşan Reklam Virüslerini Temizlemek

Şu sıralar çoğu kişinin bilgisayarında yer edinmiş sayfanın her yerinde çıkan ve sürekli pop-up pencereleri açan virüslerle karşı karşıyayız. Öncerlikle bu virüsler Nedir, Ne Yaparlar, Ne Tür Zararları vardır, bunları sizlere aktarmak istiyorum.
Bu Virüslerin adları Advertising Malware ( Kötü amaçlı reklam yazılımı ). Bu virüslerin büyük bir çoğunluğu kişisel bilgilerinizi zarar vermeyi hedeflemiyor, asıl hedefleri yapan kişiye kâr amacı sağlamak. Peki nasıl yapıyor ? Artık bilinçlenen bir İnternet toplumunda büyük çoğunluk reklamlara tıklamaktan kaçınıyor. Vaziyet bu olduğunda bilinçli insanları ayağını çelen, istem dışı reklam gösterimleri, video izlemeleri ve reklamlara tıklamalarını sağlayan reklam virüsleri ortaya çıkıyor.

Peki nasıl oluyor da bu virüsler bilgisayarımıza bulaşıyor ? Bu virüsler genellikle url kısaltma siteleri aracılığıyla bulaşıyor ( bit.ly, link.tl tinyurl.com ) benzeri sitelerde ilgili linke gitmek için size 5 saniye reklam gösterimi yapılıyor bu sırada zararlı yazılımı bilgisayarınıza indiriyor. Mesela bir dosya indirmek için linke tıkladığınızda reklam gösterimi sırasında size aynı isimde bir malware indirtiyor. Başka bir yöntem ise flash player sürümü eski güncelleyin diye size bir yazılım indirtiyor ve ona tıklamanızı söylüyor. Bu gibi birçok yöntem mevcut. Link kısaltma servisleri hakkında daha aydınlatıcı bilgi için bilgiguvenligi.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

Bu zararlı yazılımlar bulaştığı yerler ise ilk başta tarayıcınızın eklentiler ve uzantılar kısmı daha sonra ise toolbar olarak tarayıcıya entegre olmaları veya arkaplanda çalışan bir malware. Yapmanız gereken “Program Ekle veya Kaldır” bölümüne giderek ne kadar ToolBar varsa ve bilmediğiniz program varsa kaldırmanız. daha sonra tarayıcııza bu adresi chrome://plugins/ ve bu adresi chrome://extensions/ yazarak burada da bilmediklerinizi kaldırın. Virüsler kendilerini Flash Player olarak tanımlayabilir siz yine de kaldırın gerekli olduğu takdirde chrome onu zaten indirecektir. Son olarakda AdwCleaner Programını indirerek zararlı yazılımları temizlemek, programın indirme linki aşağıda mevcuttur.

Eğer hâla düzelmez ise konunun altından veya iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz elimden geldiğince canlı destek ile sorununuzu çözmek için çalışıcam.

downloadAdwCleaneri İndirmek İçin Tıkla

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.