Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Pic16F877 ile Seri Port Kontrolü 0-99 Display Ekli

Bu hafta sonu bir şeyler paylaşmalıyım derken herkesin aklında bolca soru işareti bulundurduğu Ser Port konusu aklıma geldi. Bir Seri Port deneme devresi oluşturdum ve görsellik katması amacıyla 2 adet 7 Segment Display ekledim. Gelen seri bilgi 0-99 arasındaysa displaylere aktarılıyor ve PortA’ ya bağlı 8 adet butondan alınan 8 bitlik bilgiyi tekrardan seri port üzerinden yolluyor.  Eğer seri port konusunda fazla bilginiz yok ise ETE’ nin Seri İletişim adlı dersine göz gezdirmenizde fayda var.

16F877’nin ustart modülünü kullanarak oluşturduğum programda iletişim hızını 2400 Baud Rate olarak ayarladım. Kullandığım osilatör ise XT ( 4 Mhz ). PortA’ ya bağladığımız butonlar Pull Up oldukları için aldığımız bilgi terslenmiş olarak bize ulaşmakta. Örnek verecek olursak; PortA’ da ki bilgi 3 diyelim. Binary olarak 00000011 bu şekilde yazılır ama bizim devremizde bu 11111100 olarak yazılıyor. Devreyi çalıştırırsanız mantığını kavrarsınız. Bunun için gerçek değere ulaşmak için tüm bitlerini terslememiz gerekiyor. Kısaca 255 den mevcut bilgimizi çıkartarak gerçek değere ulaşabiliriz. Seri bilginin gönderilmesinde parazitleri yok etmek için Ön Bilgi göndermek çok kullanılan bir yöntem. Devrede CEY ön bilgisi kullandım. Yani CEY bilgisinden hemen sonra gelen bilgiyi değişkene yazan bir komut kullandım bu da SERIN rx , 0 , [“CEY”] , Bilgi komutudur.

Pic’ e seri bilgiyi gönderirken Displayleri sürmek için port çoğullayıcı olan 74HC595 kullandım. Bu entegre sayesinde 3 pin kullanarak 8 adet pin elde edebiliyoruz. Ayrıca displayleri ortat katot kullandım. Seri bilgiyi göndermesi ve alması için Visual Basic ile yazdığım programı da sizlere veriyorum. Ekde ki dosyada Sanal Port programı da mevcut nasıl kullanılması gerektiğinini kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Devrenin Programlama dili Pic Basic’dir, Devrede her hangi bir sorunla karşılaşanlar sayfanın altındaki yorum bölümünden sorununu aktarabilirler elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışırım.Projenin tüm çizimleri ve programı bana aittir. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.

877SeriPortDisplay-isis

downloadDevrenin Şemaları ve Kaynak Kodları İçin Tıkla

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.