Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Kendi PLC’nizi Kendinizi Yapın Demo PLC {Geliştirilebilir Proje} Sdemo PLC

– Sdemo PLC

Özellikle Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik bir paylaşım olacağını düşünüyorum.Devlet okullarımızda ki deney araçlarının yeterli olmadığını göz önünde bulundurarak projeye başladım. Verilen eğitimlerin çoğu teori bazında olduğu için biz öğrencilerin pek hevesi olmuyor ve konuya adapte olamıyoruz. Örnek veriyorum bir hidrolik pnömatik dersi tahta üzerinde mi anlatılsa daha verimli olur yoksa Pnömatik Deney Setleri ile anlatılsa mı daha verimli olur ? Her ne kadar similasyonlar kullanılsa da somut araçlar olmadıkları için çok fazla etkili olamıyorlar. Deney setlerinin ise fiyatlarından hiç bahsetmeye gerek yok. Bir çok okul kendi deney setlerini yapıyor, elektronik deney setleri artık oldukça fazla yapılmaya başlandı, fakat deney seti yapmanın mümkün olmadığı alanlar da var. Pnömatik deney seti yapmaya kalksak tüm malzemeleri dışarıdan alarak yine maliyetli bir iş yapmış olucaz.

Benim projem ise Simatic Manager 7′ nin PLC-Sim programı olan simülasyon programını kullanarak, oluşturduğumuz devredeki inputları similasyona taşıyıp, similasyonda işlenen verileri alarak devremize gönderip somut veriler elde etmek. Bir nevi Simülasyon programını somut bir şekilde simüle etmek 🙂 Peki nasıl olucak bu ?

Neler Gerekli ?
Oluşturduğumuz devre ile similasyonu haberleştirmek için bilgisayar ile devremiz arasında bir iletişim protokolü kurmamız gerekiyor. Ama ne PLC-Sim bize tek bir veri gönderebilir nede bizim gönderdiğimiz verileri alabilir. Bunun için bir ara programa ihtiyacımız var.

Her program verilerini RAM belleğe yazar ekranda gördüğünüz her şey aslında şu anda RAM bellek de tutuluyor. PLC similasyonun işlediği veriler de RAM bellek de bulunduğu için bu verilere ulaşabiliriz demek. Bu işlem Memory Hacking ( İllegal olarak belleğe müdahale etmek) tir. Çoğu kişi bu yazılımları üçüncü parti yazılım olarak biliyor. Çoğu zaman zararlı olan bu yazılımları biz faydalı işler için kullanıcaz 😀

Devremizin üzerinde 8 adet buton ve 8 adet Led bulunuyor. İnputlar button ile Outputlar Led ile temsil ediliyor. Devremiz sürekli inputları okuyarak eş zamanlı olarak bilgisayarımızda ki programımıza gönderecek, programımız bu verileri PLC-Sim programına yazacak, çıkan verileri (output) devremize gönderecek ve bunu devremiz çıkışlarında ki Ledlere yansıtacak. Biraz uzun gibi görünüyor fakat tüm bunları eş zamanlı olarak yapabiliyoruz.

Proje ilk aşama da 8 input, 8 outputa sahip, 0-5 v arası çalışabiliyor ve iletişimini Seri Port (RS232) üzerinden yapıyor .USB to R232 dönüştürücüler ile USB olarak kullanabiliyoruz. İlerleyen zamanlarda daha da geliştirilerek 1 analog girişe, 1 analog çıkışa, 16 input ve 16 output a sahip olup tüm PLC ler gibi 0v-24v arası çalışacak ve iletişimini direk olarak USB üzerinden yapabilecek. Fakat tüm bunlar için zaman ve bilgi gerekiyor. Ben vaktim oldukça bu projeyi geliştirmeye çalışıcam. Sizlerden de geliştirmeye katkıda bulunmak isteyenler varsa benimle iletişime geçebilir ve tüm kaynak kodlarını alabilir. Kaynak kodlarını ticari amaçlı kullanılmaması için paylaşmıycam sadece devrenin ares çizimini, hex dosyasını ve bilgisayar programının exe halini paylaşıcam. İletişim sırasında bir şifreleme algoritması uyguladığım için bilgisayar programı olmadan devre hiçbir işe yaramaz. Projenin adı Sdemo PLC’ dir. Projelendirme ve yapımında emeği geçen Engin Can KOÇ ve Şüheda Uygun arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Kullanımı ve ÜCRETSİZ dağıtımı serbesttir. Her hangi bir ticari kullanımda hiçbir şekilde hakkımı helal etmiyorum. İsteyen herkes yapabilir ve kullanabilir.

Bilgisayar Similasyonundan bir resim;
screenshot

Bilgisayar programının virüs taraması : VirusTotal.com

downloadProjenin Dosyalarını İndir

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. Hakan diyor ki:

  Hocam tesla bobini eht trafosu ile plasma speaker devreleri hakkında araştırma yapınn dikkatinizi çekecektir.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Öneriniz için teşekkürler. Sadece kuru bilgi paylaşmak istemiyorum uygulamalı ve videolu paylaşımlar yapmak istiyorum bu aralar pek ilgilenemedim ama en kısa zamanda Tesla bobini ve Eht trafosuyla ilgili paylaşım yapıcam

 2. Alperen Özdemir diyor ki:

  Hocam elinize sağlık paylaşım için teşekkürler ben meslek lisesinden bir öğrenciyim proje ödevi için yapıcam ama dosyaları indirmeye çalıştığımda Proje geliştiriliyor en kısa sürede yeniden atılacaktır diyo benim acilen başlamam lazımda hocam ne zamana yüklenebilir acaba saygılar.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Teşekkür ederim. Kaynak kodlar mail olarak gönderilmiştir. Fakat bu hazır olarak direk kurup çalıştırabileceğiniz bir sistem değildir. Tam anlamıyla tak kullan olarak çalıştırmak için vakit bulamadım. Kendize göre PLC Sim offset ve pointerlerini ayarlamanız gerekicektir. Eğer Bilgisayar programlama üzerine çok iyi değilseniz bu sizi çok uğraştıracaktır.

 3. Alperen Özdemir diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam amatörum ama üzerinde çalışıcam elinize sağlık.

 4. Cino Paradiso diyor ki:

  merhabalar,

  Bu projeyi bende yapmak ve denemek isterim. Ares ve isi programları ile hex dosyasını alma imkanim olurmu. Devreyi yapıp çalıştırmak isterim.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Proje bitmiş bir proje değildir. Projeyi çalıştırdım fakat tak kullan olarak çalışacak kadar basite indirgeyebilmiş değilim. Visual Basic 6 ve 3. Parti yazılımlar hakkında bilgi düzeyinizi öğrenebilir miyim ?

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.