Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Hall Efekt Sensörü İle Devir Sayıcı (Reed Role) [ Pic Basic ]

Geçmiş yıllarda bir istek üzerine yapmış olduğum Devir Sayıcı devresini sizlerle paylaşmak istiyorum, Manyetik Swich olarak kullandığım UGN3119 sensörü 56 mm uzaklıktan manyetik alanı algılayan Normalde Açık (NO) dijital bir sensördür.Devrede LCD 2×16 LCD kullandım.Portatif bir devre olduğu için herhangi dönen bir cisme ufak bir mıknatıs yapıştırarak sensörün her dönüşte mıknatısı görebileceği şekilde devre üzerinde veya dışarıda konumlandırmanız gerekmektedir. Ben ufak bir fan motoru kullanmıştım ve o ölçülere göre ares çizimini yapmıştım.Devrenin ölçüm hassasiyeti fazla olması için duraksamaları en aza indirdim. Devir sayısı ve RPM Hesabını LCD’ de alt alta görebilirsiniz.Devrenin hassasiyeti 10 mikro saniyedir.Baslat butonu ile motor devreye girer ve ölçüm, hesaplama başlar durdur butonu ile motor durdurulur ölçüm ekranda gözükür.Pic olarak 16F628 kullandım. Devrenin Programlama dili ise Pic Basic’dir, Devrede her hangi bir sorunla karşılaşanlar sayfanın altındaki yorum bölümünden sorununu aktarabilirler elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışırım.Projenin tüm çizimleri ve pic programı bana aittir. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.

ugn3119

 

UGN3119 Bacak Bağlantısı

ISIS Şeması:

isis sema
Ares Şema :

ares sema

Devrenin Üstü Görünüşü :
ust gorunus

downloadDevrenin Şemaları ve Kaynak Kodları İçin Tıkla

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. tayfun diyor ki:

  ben bu devreyi yapıcam ama ugn3119 sensörünü hiçbir yerde bulamadım acaba bunun yerine başka bir sensör kullansam olurmu?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Herhangi bir muadili var mı bilmiyorum, bende elektronikçiler de bulamadım internetten bir kaç malzeme siparişi verirken UNG3119’u da sipariş etmiştim. O zaman direnç.net ‘den almıştım.

 2. Can diyor ki:

  Bu sayılan devri 7 segment display ile gösterebilir miyiz acaba ?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Evet gösterebiliriz yapmanız gereken şey;
   4511 gibi display sürücü entegre veya 74hc595 gibi port çoğullayıcılar ile displayleri sürmek. (En fazla 3 Display bağlayabilirsiniz)
   Daha sonra programın içerisinde ki “devir” adlı değişkeni kullanarak bunları Displaylere aktarmak.

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.