Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Google Chrome Https Sorunu, Sayfa Görüntülenimiyor Hatası [Çözümü]

Merhaba arkadaşlar, Yaklaşık 1 haftadır süre gelen bir problemle karşı karşıyaydım. İlk başta Chromun hiçbir siteye girmediğini sanıyordum sonra biraz daha kurcaladığımda aslında https protokolü kullanan sitelere girmediğini fark ettim. facebook, twitter, google.com.tr, google analytics gibi https protokolü kullanan sitelere giremiyordum. Youtube https kullanmadığı için girebiliyordum mesela. Bazen de hiç sorun çıkmadan her siteye girip çıkabiliyordum, birden bir yavaşlama oluyor siteler çok çok geç yükleniyor veya hiç yüklenmiyor. yeni sekme açıp https protokolü kullanan bir siteye erişmeye çalıştığımda örn : https://google.com.tr adresine girmeye çalıştığımda yaklaşık 40 sn kadar bekleyerek “Bu web sayfası kullanılamıyor” hatasını alıyordum. internette uzun bir süre sorunun kaynağını aradım ve birçok nedeninin olduğunu gördüm. Sizlere izlediğim yolları aktarıcam ;

İlk önce sorun internete başka bir cihazdan veya bilgisayarınızdan başka bir taracıyla bağlanmayı deneyin. Eğer diğer cihazlarda ( başka bilgisayar veya cep telefonu ) sorun yoksa sizlere göstereceğim adımları birer birer izleyin.

İntener Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari gibi tarayıcılardan da internete giremiyorsanız chrome için söylediğin yöntemleri uygulamanıza gerek yok.

Chrome İçin Olanlar ;

 

 1. Gizli Mod’a geçerek sorunu kontrol edin. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki  menüye tıklayın -> Yeni Gizli Pencere’ yi tıklayın açılan pencerede sorunu kontrol edin.
 2. Malware ads virüsleri de ( Reklam virüsleri ) bu gibi bağlantı sorunlarına neden olmakta, böyle bir virüsle karşı karşıyaysanız ilk önce bunları temizlemekle başlayalım işe.
  Reklam virüslerini temizlemek için buradan
 3. Kullandığınız herhangi bir Uzantı (Eklenti) varsa devre dışı bırakın. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki  menüye tıklayın -> Ayarlar bölümüne gelin -> Uzantılarını tıklayın. Tüm eklentilerin yanında ki işaretleme kutusunda ki Tiki kaldırın.
 4. Tüm Pluginleri de devre dışı bırakın. Adres satırına chrome://plugins/ yazıp girin. Hepsini Devre Dışı bırakın.
 5. Herhangi bir tema varsa kaldırın.Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki  menüye tıklayın -> Ayarlar bölümüne gelin -> Ayarlar tabına gelin -> Görünüm bölümünden “Varsayılan Temaya Sıfırla” ya tıklayın.
 6. Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın. Az önceki ayarlar bölümünden en aşağıya inerek “Gelişmiş ayarları göster…”  tıklayın. En aşağıda “Ayarları Sıfırlayın” butonuna tıklayın ve çıkan çıkan pencereden Sıfırla’ya tıklayarak devam edin.
 7. Sorununuz hâla çözülmediyse  Google Canary  veya  Google Chrome Beta sürümlerini indirin ve onları deneyin. ( benim internetim yok nasıl indireyim demeyin başka bir bilgisayardan indirin ve bilgisayarınıza aktarın veya bunu yapmadan önce aşağıdaki yönergereleri izleyin)

Bunların hiç biri sorununuzu çözmediyse aşağıda ki yönergeleri uygulayın;

Genel Olanlar ;

 1. Bilgisayarınızın tarihini ve saatini kontrol edin. ( Komik gelebilir ama Bios pili biten bilgisayarın tarih ve saati sıfırlanır. Yanlış tarih bilgisini Güvenli Protokol kullanan web siteleri ve tarayıcının kendisi zararlı yazılım olarak algılarlar.
 2. Dns ayarlarını kontrol edin. Dns ayarlarına erişmek için -> Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ Paylaşım Merkezi – > Yerel Ağ Bağlantısı -> Özellikler -> İnternet Protokolü Sürüm 4 ( TCP / IPV4 ) -> Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan -> Alltaki kutucuklara size verdiğim adreslerden birini kullanınGoogle DNS : 8.8.8.8 / 8.8.4.4 Norton DNS :77.88.8.8 / 77.88.8.1
 3. Siteye ping göndererek iletişim kaybımız var mı onu kontrol edelim. Başlat Menüsü -> Çalıştır’a girin cmd yazarak Tamam’ a tıklayın Konsol Satırı gelicek. oraya
  ping www.google.com.tr yazın ve enter’ a basın. gelen bilgi dökümlerinde Kayıp oranına bakın. Eğer kayıp oranınız % 0 değilse bağlantınızda bir problem var demektir.
  chrome-hata-cmd
 4. Program Kaldır bölümünden Toolbar ekini kullanan tüm programları kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 5. Bilgisayarınızda Kötü Amaçlı yazılım olmadığından emin olun.
 6. İnternet Download Manager, Flash Get, Replay Media Catcher tarzı programlar kullanıyorsanız tamamen kapatın veya kaldırın.
 7. Adobenin Sitesinden  Flash player sürümünü kontrol edin ve güncelleyin.
 8. Modeminizin Güvenlik Ayarlarını Kontrol edin.

Eğer hâla sorununuz devam ediyorsa tarayıcı versiyonunuz ile yaptığınız extra işlemleri alttaki yorum bölümünden bana bildirin. Chrome, tarayıcı versiyonunu adres çubuğuna chrome://version/ yazarak öğrenebilirsiniz. Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapabilirsiniz.

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.