Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Deep Web ve Dark Web Nedir? Top Site ve Down Site Katmanları Nedir? #İnternet’ in Karanlık Yüzü

Deep Web hakkında hemen hemen herkes bir şeyler duymuştur. Peki gerçekten Deep Web nedir? Dark Web ile farkları nelerdir? Bu sitelere girmek suç mudur? İnternette  Anonimlik? Deep Web katmanları, Top Site ve Down Site hakkında ki bilgileri Bu makalemde detaylı olarak inceleyeceğiz.

Deep Web Nedir ?

Öncelikle Deep Web den bahsetmek istiyorum. Kelilme anlamı olarak Derin İnternet. En çok karıştırılan iki terim ise Deep Weble ile Dark Web’ dir. Deep Web arama motorları tarafından ulaşılamayan her türlü içeriği kapsayan internet içeriğidir. Deep web hakkında ki en büyük hurafelerden birisi de Deep Web’in internetin %90 ını kapladığıdır. Öncelikle internette ki veri miktarı hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir bu yüzden bir kıyaslama söz konusu olamaz.

Arama motorlarının indexleyemediği veya sadece kişisel, grup ortamında paylaşılan içerikler (bkz. kurumların tuttuğu gelir gider ve performans çizelgeleri, çalışan kişilerin maaşları, çalışanların özel bilgileri, demirbaş listeleri vs. bilgiler) arama motorları tarafından faydalı içerik olmadıkları için veya sadece kişiye özel şifrlerle paylaşıldıkları için arama motorlarının indexleyemediği içeriklerin tamamına Deep Web’ diyoruz. Bu içeriklere dahil olarak Web Sitelerinin yönetici panellerini de ekleyebiliriz. Peki internette dolaşan seri katiller, intihar videoları, insan ticareti yapan siteler, ipek yolu denilen uyuşturucu madde temini yapan siteler, illimunati örgütünün belgeleri neredeler ? İşte bu tür sitelerin bulunduğu topluluğa Dark Web diyoruz. Bu siteler yasalara uygun olmayan içeriklerinden ötürü arama motorları tarafından listelenmezler dolayısıyla bu içeriklere arama motorları tarafından ulaşılamadığı için ancak sitenin adresine direkt olarak girerek ulaşabilirsiniz. Tabi ki istisnai durumlarda arama motorlarında bu siteleri görebilirsiniz fakat bunlar olmaması gereken içeriklerdir.

Deep Web’ e Nasıl Girilir bu Suç mudur?

Birde Tor Browser ile girilebilen Deep Web, Dark Web siteleri var. Tor Browser Mozilla Firefox eklentisi olarak çalışan tamamen yasal ve ücretsiz bir eklentidir. Fakat siz yasal olamayan sitelere girmek amacıyla uygulamayı kullandığınızda tüm mesuliyet size ait oluyor. Deep Web’ de ki içeriklerin hepsi illegal değildir fakat siz illegal sitelere girdiğinizde bu tamamen suçtur. Herhangi bir yasal işlemde internete girdiğiniz ülkenin Yasaları ile Yargılanırsınız.

İnternette ki Anonimlik

Tor Browser’ i indirmeniz, java script ve flash playeri kapatmanız, Linux OS kullanmanız hiçbir şekilde sizi anonim yapmaz. Veya prox kullanarak gezinmek de çözüm değildir. Çünkü ücretsiz proxy siteleri kendileri log (Kayıt) tutmaktadır. Herhangi bir yasal işlemde bu logları paylaşmaktadırlar. Ayrıca ISS ler ( internet servis sağlayıcılar) gerekli durumlarda kayıt tutmaktadırlar. Zaten sizin internete çıktığınız kablo evinize gelen kablo hiçbir şekilde kaçışınız yok. Bazı arkadaşlar şöyle diyeceklerdir; benim bir arkadaşım var o giriyormuş hiç bir şey olmamış. Bu çok büyük  bir yanılgıdır. Gerçek hayatta da her suçlu yakalanamıyor, illegal sitelere de çok fazla kişi rağbet gösterdiği için herkes mimlenmiyor fakat bu sitelere girmek suçtur arkadaşlar girmeyin, girenleri de uyarın.

Deep Web’ de ki Sitelerin Özellikleri

Deep Web’ de ki sitelerin ( yukarı da saydığımız kişisel siteler veya işe yaramaz bilgiler dışında kalan siteler) çoğu dinamik html yapısından dolayı arama motorları tarafından içerikleri kontrol edilmezler ve sabit bir alan adına sahip değildirler. Deep Web de ki bir çok sitenin alan adı eki .onion dur. Tamamen ücretsiz bir programla sizde evdeki bilgisayarınızı paylaşarak Deep Web’in bir parçası olabilirsiniz. Program size rastgele karakterlerden oluşan bir domain adresi verir (Örn: fys2fh0a89djfw8.onion) bu alan adı ile sizin web sitenize bağlanabilirler. Dosyalarınız kendi bilgisayarınızda tutulur. Sitenin hızı tamamen sizin internet altyapınız ve bilgisayarınızın hızıyla alakalıdır. Sitenize ancak tor browser ile bağlanılabilir. Bu yüzden Deep Web’ de bu kadar çok site vardır.

Hepimiz bir bilgi aradığında onu arama motorları aracılığıyla buluyoruz, Deep Web de ki en büyük sorunlardan birisi de orada düzgün çalışan bir arama motoru yok. Yani sitelerin isimleri ezberlenemeyecek kadar karışık ve bir içeriğe aratarak ulaşamıyorsunuz. Bazı arama motorları var ama birşey arattığınızda, alakasız sonuçlar, çöp siteler ve kapanmış siteler ile karılaşıyorsunuz.Doğru içeriklere TheHiddenWiki listelerini indirerek ulaşabilirsiniz.İçeriklere ulaşmanın bir diğer yolu ise Paste bin adlı sitelerde paylaşılan linkleri takip ederek kendi listenize eklemeniz ile oluyor. Zaten Deep Web’i bilgi aramak için kullanıyorsanız çok iyi ingilizce bilmeniz gerekiyor çünkü Türkçe içerik hiç yok denecek kadar az.

Dark Web Nedir ?

Bir de illegal içeriklerin internette barındırıldığı Dark Web var. Bu siteler Deep Web de ki illegal sitelerden oluşur. Evet burada hepinizin duyduğu kafa kesme videoları, gizli belgeler, örgütlerin icraatleri, pronografik içerik, uyuşturucu ticareti, hacker siteleri, büyücüler ve warez programların hepsi mevcut. Fakat tekrar ediyorum bu içeriklerin hepsi illegal. Bu tür sadist ve insanları aşağılayan görüntüleri izlemeniz ciddi pisikolojik sorunlara yol açabilir. Onun için uzak durmanızı bir kez daha tavsiye ediyorum. Merak edilecek hiç bir şey yok.

Deep Web Katmanları

Öncelikle Deep web konusunu araştıran herkes katmanlar konusu ile karşılaşmıştır. Böyle bir katman sınıflaması, en azından diğer kaynaklarda belirtilenler gibi quantum işleyicili bilgisayarlarla girilen siteler yok. Zaten yeryüzünde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar quantum bilgisayar mevcut ve bunlar da tam anlamıyla düzgün çalışmıyorlar. İnternette katman olduğu bilgisi tamamen yanlış.

Dark Web de ki çoğu siteler karmaşık adlara sahiptir. ( bkz. fgs5ps09as12sdvzs.onion ) Bu siteler gerek içeriklerinden dolayı arama motorları tarafından indexlenmek istemezler. ( Seçkin arama motorları : Google, Bing, Yahoo, Yandex, DuckDuckGo ). DarkWebde stabil olarak çalışan arama motorları yok. Olanlar da çok geç indexleme yaptıkları için aradığınız bilgilere hemen ulaşamıyorsunuz.

Link arama konusunda PasteBin tarzı siteler daha çok kullanılıyor. Herkesin anonim olarak link paylaştığı bu platformlarda verilen linklere girerek aradığınız siteyi bulabilirsiniz. Çoğu virüs ve illegal paylaşım olan bu platformda pek fazla faydalı bilgi olmadığınıda söylememe gerek yoktur herhalde.

 

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.