Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Computer Boot Certificate Has Expired Hatası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Notebook Hatası

Kardeşim 6. sınıfta iken Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi’ nin Bilge PC Kampanyası ile almış olduğu notebook 4 senedir donanımsal olarak hiç bir sorun çıkartmadı. ( Ekran hariç, üstüne oturarak kırıldığı için bahsetmiyorum :} ) Fakat bugün bilgisayarı açtığımda bios ekranında harddiski boot etmeden hemen önce bir hata mesajı ile karşılaştım mesajın içeriği şu şekilde.

“Sorry, the computer boot certificate has expired and the machine is now locked. Please contact your computer administartor to obtain an unlock code for your computer to be unlocked.”

Resim olarak bu şekilde :


notebook-certificate

Bu Hata bize diyor ki “Bilgisayarınızın Bios  sertifikasının süresi dolmuş ve bilgisayar kitlenmiş. Experle iletişime geçin ve kilit
açma şifresini isteyin ve bilgisayarınızda ki kilidi kaldırın.” Buraya kadar güzel. Fakat Exper bu sorunu pek önemsemediği için telefonlara cevap vermiyor (işine gelmiyor). Ben bu sorunu alternatif Tıp kullanarak çözdüm yanlış yapmadığınız sürece bir sorunla karşılaşmazsınız. Fakat bios entegresi üzerinde kısa devre işlemi uygulayacağımız için biraz sakat bir yöntem. Birazcık elektronik bilginiz varsa iş aslında çocuk oyuncağı :). Ben yinede Kocaeli EXPER bayisinin Telefon numarasını ve adresini buraya bırakıyım.

DİNAMİK BİLGİSAYAR
ÖMERAĞA MAH.İSTİKLAL CAD BELSA PLAZA 5-6 BLOK KAT-1 NO-94
Telefon : 0262 322 39 37

İşlemlere geçmeden önce çalınmalara karşı kitlenmiş de olabilir şu kodu bir deneyin olmazsa aşağıda ki işlemleri takip edin ;

Öncelikle Bilgisayarınızın kapalı olduğundan ve Şarjda olmadığından emin olun!

1-) Klavyenin üst tarafında 4 adet tırnak bulunuyor bu tırnakları bir bir içine doğru ittirin klavyeyi ince bir metalle kastırarak çıkartın.

2-) Klavyenin şerit şeklinde siyah kablosunun anakarta giren kısmındaki beyaz kıskacın her iki tarafını yukarı kaldırarak klayve filmini çıkartın.

3-) Metal parçayı sola doğru kaydırarak yerinden çıkartın.

Artık anakartı yüzeysel olarak görebiliyoruz.

4-) Sol alt tarafta Fanın hemen altında dikdörtgen şeklinde olan parça RAM’ dir. Onu buluyoruz.

1
5-) Oyuk kısımlarındaki metal zımbırtıları açarak rami yerinden çıkartıyoruz. ( Ram üst tarafa doğru kalkacak bir sorun yok bu normal )

6-)Ramin altındaki siyah filmi söküyoruz. ( anakartla rami yalıtan koruma parçası )

2
7-) 28 bacağı olan siyah bir diktörken şeklinde malzemeyi tespit ediyoruz ( Bios Entegresi )

3
8 – ) Entegrenin sağ tarafındaki 7-8. bacaklarını birbirine kısa devre yapıcaz. Bu işlemi ince bir cımbızla veya bir barça zil telini araya sokma suretiyle gerçekleştirebilirisiniz. ÇOK DİKKATLİ OLUN HER HANGİ BİR YANLIŞ VEYA BAŞKA YERE TEMAS BİLGİSAYARINIZI KULLANILMAZ HALE GETİREBİLİR. 2 kişi ile daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

Tam olarak şu noktalar;
5
9-) Parçayı araya soktuktan sonra elinizi bir yere sabitleyin, lakin titreme veya temassızlık olmaması için biraz bastırın. ( Unutmayın Bu İşlem Çok Kritik )

10-) Rami yerine sokun ve aşağıya doğru bastırarak ittirebildiğiniz kadar ittirin. aşağıdaki entegreyle işlem yaptığınız için tam kapanmayacaktır. sadece sabit kalmasına ve temas etmesine özen gösterin. Lakin bilgisayarı açıcaz.

11-) Bilgisayarınızın güç tuşuna basın.  Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi ekranını gördüğünüzde içinizden 4 saniye sayın. Süre dolunca güç düğmesi ile bilgisayarı tekrardan kapatın. Kısa Devre işlemi ve ram soketini ittirme işlemini bırakmadan bilgisayar kapanınca tekrar açın. Az önceki işlemi tekrar uygulayın. 3 kez bu işlemi yaptıktan sonra kısa devre işlemini bırakın (Cımbız veya teli dikkatli çekin başka bir yere temas etmesin.)

12-) Ram soketini yerine takın sökerken uyguladığımız işlemlerin tersini uygulayarak bilgisayarı toparlayın. Güç tuşu ile bilgisayarı açtığımızda O lanet ekranın gelmediğini görüceksiniz. Fakat Windows bu işlemden hasar görebilir. Başlangıç onarmayı kullanarak düzeltebilirsiniz.

Not : Eğer kısa devre işlemi yaparken bilgisayarı açtığınızda hiç bir ekran gelmiyorsa RAM yerin tam oturmuyordur biraz daha dikkatli şekilde tekrardan rami takın.

 

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. cem kılıç diyor ki:

  çok teşekkür ederim işe yaradı. eksik olmayın.

  • Selman diyor ki:

   Bu yöntemi bulmak dahice bir işlem olmalı. Ceyhun bey mükemmelsiniz… Ama bir şifre için bu kadar uğraşa gerek varmı bilmiyorum. Exper çağrı merkezini arayarak her defasında kodu alabiliyoruz. Bu ürünlerin kilitlenmesinin sebebini öğrendim. Kocaeli belediyesinin intel ile geliştirmiş olduğu bir sistem bu. Ürünün eğitim amacı dışında kullanılmaması ve çalıntıya karşı olması sebebiyle kilitlenmektedir. Pc okulda bulunan wifi den nete bağlanarak dns aldığı zaman sorun olmuyor. Ama biz bu ürünü evde vs açtığımızda ilk açılışta 5 hakkınız kaldı diyor. kapatıp açınca 4 diyor. 3 2 1… son olarak bir kez daha kapatıp açınca cihaz kilileniyor. Çağrı merkezinden şifre alarak devam edebiliyoruz. Ama dediğim gibi cihaz okulun dns sini gördüğü zaman bu hatayı vermiyor.

   • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

    Aslında güzel bir güvenlik yöntemiymiş, fakat okuldan mezun oldukdan sonra veya yaz tatilinde herkesin başına gelmesi muhtemel. Çözümm Exper olsa da sürekli olarak durumun tekrar etmesi ve uğraştırması sinir bozucu. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 2. şevki seren diyor ki:

  Bunun işe yarayacagını hiç tahmin etmiyordum başka birşey bulamadığım için denedim işe yaradı teşekkür ederim

 3. deniz diyor ki:

  Onnumarasin kardesim tsk

 4. çelik kapı diyor ki:

  Ceyhun harikasın sen ellerine sağlık sayende bu dertten kurtuldum

 5. Yağız diyor ki:

  arkadaşın dediği gibi bios kısa devresi sonucunda sorun çözülüyor. Bilmeyenler için anlaşılır bir biçimde anlatmış zaten. Teşekkürler

 6. adige diyor ki:

  mükemmel bir şekilde çalışıyor. sağolasın

 7. osman diyor ki:

  allah razı olsun halletim ben elektronikçi olduğum için önce lehimle kısa devre yaptım sonra lehimi temizledim tekrarda teşekkürler

 8. Durmuş diyor ki:

  Merhaba Ceyhun Bey, yukarıda belirtmiş olduğunuz yöntemleri denedim (dediğiniz bacakları lehimledim olmadı bios pilini çıkardım yine olmadı) ancak bir sonuca ulaşamadım. 7. ve 8. bacakları lehimlediğimde ekrana hiçbir görüntü düşmedi. Başka bir öneriniz var mıdır? acil…

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, Yöntem sadece Exper’ in Bilge PC serilerinde çalışmaktadır. Yöntem defalarca kendim tarafından denenmiştir. Şu anda kadar olumsuz mesaj hiç almadım. Eğer ekrana görüntü gelmiyorsa ise Ram tam yerine oturmamıştır. Aklıma başa bir şey gelmiyor. Umarım sorunu çözersiniz. Kolay gelsin.

   • Durmuş diyor ki:

    Ceyhun Bey, Ram da sıkıntı yok yerine tam oturuyor. Lehimleri kaldırdığımda aynı uyarı alıyorum. Hatta çalışırken bile kısa devre yaptırdım yemedi. 🙁
    Sanırım kocaeli’ndeki teknik servis zorunlu oldu. Bayağıda sağlammış, yanan devresi olmadı. Herşeye rağmen aynı sorun devam etmekte, yine de teşekkürler bilgileriniz için.

 9. Salih diyor ki:

  Çok teşekkürler bro kız arkadaşımın kardeşine vermişler kilitlenmiş bana verdi sayende kahraman ilan edildim kayınvalideninde gözüne girmişim allah razı olsun:))))

 10. selahattin diyor ki:

  Yardımınız için teşekkürler. Size sorum şu: Bu yöntem sonunda çözüm kalıcı mı? Yoksa tekrar aynı ekranı ilerde görürmüyüm? Teşekkürler

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Rica ederim. Bir daha o hata ile karsilaşmazsınız, kendi bilgisayarımda 1,5 senedir bir sorun olmadı. BIOS ayarlarını sıfırlarsanız (varsayılana dönerseniz) direk bu ekran ile karşılaşırsınız.

 11. Erdi diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.
  Yeğenimin netbook’unu sayenizde tamir edebildim.

 12. haşim diyor ki:

  Herşey için saolun ama bnde yaptım biosta kalıyo anlamadım açılmıyo biosta kalıyo

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Ekrana herhangi birşey geliyor mu? yoksa hiçbir şey gelmiyormu. Eğer hiçbirşey gelmiyorsa RAM’i kontrol edin. Eğer Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi Ekranında kalıyorsa (Bios ekranı) olması gereken de o. Kapatıp açtığınızda sorunun düzelmesi gerekiyor.

 13. haşim diyor ki:

  Kocaeli Büyük şehir belediyesi ekranında kalıyo.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   O ekranda kalınca 5 saniye bekleyip, bilgisayarın power tuşuna basılı tutarak kapatın. Yaptığınız kısa devre işlemini bırakmadan tekrardan açın bilgisiyarı, yine o ekranda 5 saniye bekleyin ve power tuşu ile bilgisayarı kapatın. Bilgisayarın tamamen kapalı olduğundan emin oldukdan sonra kısa devre işlemini bırakın ve bilgisayarı açın, “Computer Boot Certificate Has Expired” hatasını görmemeniz gerekiyor.

 14. haşim diyor ki:

  tamam abi yaptım çok sağol 🙂

 15. koray diyor ki:

  abi o hatayı bu işlemi yapmadan almanın baska bı yolu yok

  dun ben experi aradim kod verdiler girdim acıldı sonra f9 fomrat atmaya basladım yıne o koda girdi simdidde bayram atatılı arıyamıom acaba kodu gırınce windows xp format atsam kod yıne gelirmı:? baka bı yolu yokmu o computer boot hatasını almanın yolu:?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Hatayı düzeltmek için bu işlemleri yapıyoruz. Hatayı tekrardan almak için bios pilini söküp 10 saniye bekleyip tekrar yerini takmanız gerekiyor. Yazdıklarınızı anlayamadım çok fazla yazım hatası var. Fakat eğer aldığın hata tam olarak “Computer Boot Certificate Has Expired” hatası ise format çözüm değildir. Hata bilgisayarın BIOS’undan kaynaklanmaktadır. Hatayı BIOS’u flashlayarak veya Exper’den kod alarak çözebilirsin.

 16. koray diyor ki:

  oncelıkle ben dun experı aradım actırdım sonra f9 dan format atıcaktım code gırdı :?neden
  sonra bu bıos ıslemınden sonra format atmaya kalksam yenıden gırermı 😕
  bu hatayı getırmenın baska yolu yokmu:?

 17. koray diyor ki:

  ben koddan kurtulmak istiyorum bu ve bundan baska yolu yordamı varmı:?

 18. Koray diyor ki:

  Daha öncede laptopumun pil yeri yandı değiştirmeye kalktim şirketi klavye gitti klavyeyi düzeltti kasa bozuldu 🙂 bunu yapcam ama o 2 demiri iletken yerini cımbız kullansam toplamadan ekranı PC açıp 3 Kerr yapıp eror verip cimbizi çıkarır kasayı toplasam olurmu

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Olması gerekiyor şu ana kadar onlarca defa farklı kişilere ait bilgisayarlarda denedim hepsinde de olumlu sonuç aldım. Fakat sizde bir şanssızlık var sanırım, yine işler ters giderse anakartı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz dikkat edin.

 19. Koray diyor ki:

  Abi yaptım ekran gelmedi böle siyahımsı geldi gitti 3 şeyde sonra hepsini toparladı PC actim yine sordu?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Büyükşehir Belediyesi ekranında takılı kalması lazım o işlemi yaparken. Eğer hiç ekran gelmiyorsa RAM’i kontrol edin. Yönergeleri tam anlamıyla uygularsanız olucak.

 20. Koray diyor ki:

  Abi ekran 1 kere beyazda takılı kaldi

 21. Koray diyor ki:

  Tamamdır yaptim

 22. Koray diyor ki:

  Abi o ramda siyah şeyi takmadim film gibi bisey olrumu ?çok sagolun

 23. Gencay diyor ki:

  Cok iyi gerçekten oluyor. Büyük buluş 🙂 Teşekkürler

 24. cinakli diyor ki:

  Öncelikle burada verilen bilgilerin çok işimize yaradığını belirteyim, herkese candan teşekürler.
  Bizim durumda işler biraz farklı gelişti. BIOS reset işlemini yaptığımızda işe yarıyor ve sistem açılıyordu fakat elektriği kesip tekrar verdiğimizde BIOS default haline dönerek yeniden kilitli sayfa ile açılıyordu. Anladığımız kadarıyla sistemde default BIOS olarak kilitli ekrana sebep olan versiyon yüklü idi. BIOS Pilinin bittiğinden şüphe ettik, bilgisayarın BIOS pilini bulup değiştirelim dedik. İşte bu noktada bizim için sıkıntılı süreç başladı. Pili bir türlü bulamıyorduk, yavaş yavaş parçaları sökerek ilerledik ta ki anakartı söküp arkasına bakıncya kadar gitti. Pil yuvası anakartın arkasında yani üstten bakınca bilgisayarın altına denk gelen noktada idi. Fakat burada BIOS pili takılı değildi !
  Gidip 5TL ye 3V luk pil satın aldık, yerine takıp tüm sistemi geri monte ettik.
  Yukarıda belirtilen BIOS reset işlemini üç defa yapıp sistemi restart ettik ve mutlu son.
  Yanlız parçaları sökerken çok dikkatli olunması şiddetle tavsiye olunur.

 25. mehmet diyor ki:

  Teşekkür ederiz.

 26. mehmet ali diyor ki:

  bi kere yaptım açıldı sonra gene aynı ekran :S

 27. ufuk diyor ki:

  Hocam Allah razı olsun işe yaradı.

 28. Berat diyor ki:

  Abi bir senedir bilgisayar evde yatıyordu allah senden razı olsun

 29. metin diyor ki:

  teşekkeürler hocam iyi iş. aynı hatayı veren yurt dışı bir minibook gelmişti olmaz çöp demiştim. bu gelince önüme tekrar bi arayım dedim netten sen cıktın. helal olsun sana

 30. Muhammed Mehmet diyor ki:

  this product is covered by one or more of the following patents hatası veriyor senin yaptıklarını yaptım exper ekranı gelmiyor bu yazı çıkıyor intel realtek yazıyor i

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, sizin aldığınız hata ayrı bir durum. Boşuna bu işlemleri uygulanışınız. Yazıda özellikle hatanın fotoğrafını da koydum. Bios ayarlarını sıfırlayıp boot menüsünden harddiski birincil olarak ayarlar mısınız.

 31. Tuncay diyor ki:

  Bu işlemi yaptıktan sonra sistem tarihini güncellerseniz yine aynı hatayı alırsınız. Hata almamak için geçmiş tarih ile kullanmak durumundasınız.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Şu ana kadar deneyimlediğim kadarıyla Tarihle ilgili herhangi bir problem yaşamadım. Ancak Bios’u Default ayarlara sıfırladığımızda aynı hatayı alıyoruz.

 32. Abdülrezzak diyor ki:

  Ceyhun bey bu 8 haneli setup şifresini unuttum ne yapabilirim?

 33. gokhan diyor ki:

  ceyhun bey merhaba bu yapılan işlemden sonra tekrar digit number işlemi geliyormu acaba ?

 34. gokhan diyor ki:

  o zaman sizin yöntemi tekrar uygulamak gerekiyor. arada çat diye ekrana geleceğine sıfırlayınca gelsin daha iyi 🙂

 35. Orhan diyor ki:

  Gosterdiginiz gibi yazi falan ckmiyor fakat google ye girdigimde tarih ve saati guncellenmesi gerekiyor fln diyor ve internete girmiyo duzeltmeye calisiyorum duzelmiyo bu durumda ne yapicam?

 36. KADİR diyor ki:

  Ceyhun bey ben deniyorum ama bir türlü yapamadım. Benim sıkıntım galiba kısa devreyi yapamıyorum. Bakır bir teli sizin iki kırmızı bacak dediğiniz yerlere değdirerek yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Nasıl bir yöntemle yapabilirim kısa devreyi?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   En basit araya iletken bir parça sıkıştırarak yapabilirsiniz. Birde araya lehimle doldurup işlem bittikten sonra lehimi temizlemeniz lazım. Lehimi diğer bacaklara veya devrede ki herhangi bir yere bulaştırmamaya dikkat etmeniz gerekir.

 37. ;Uğur diyor ki:

  Ceyhun bey bu pc ye xp yükledik ama driverlarını bulamadık acaba bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

 38. Sadık arslaner diyor ki:

  Ceyhun bey kısa devreyi detaylı anlatırmïsïnız lütfen

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Gösterilen pinler arasına iletken bir malzeme koyarak elektrik akımının iki bacak arasında akmasını sağlıyacaksınız. Basit bir tel parçası veya cımbızın köşesiyle veya makasla bile yapabilirsiniz. İletken olmak şartı ile.

 39. Recep diyor ki:

  Merhaba benimde bu netbook’tan var…Tabii uzun bir süre kullanılmadı. Şuan da tarih değiştiremiyoruz. 08.10.2016 olarak gösteriyor ve çoğu işlemi tarih hatalı diye yapamıyoruz. Değiştirmek istediğimde Intel (R) Learning Series Access Management by Anmeng yazısı çıkıp Parola istiyor…Acaba bu problem sizin burada bahsettiğinizden farklı gibi…Sizce nasıl bir çözüm bulabilirim…

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, Tarih saat değişikliği yapabilmeniz için Learning Series Access Management programını kaldırmanız gerekiyor. Muhtemelen kaldırmak için kullanılan parolaya sahip değilsiniz. Bilgisayarı güvenli mod ile başlatıp. Program Files içerisinde Intel (R) Learning Series Access Management Programını bulup kalıcı olarak silerseniz (Shift + Del) problem çözülmüş olacak. Güvenli Modda başlatmak için bilgisayar açılırken süreki olarak F8 tuşuna basıp bırakın Siyah bir ekranda seçenekler çıkacak, yukarı-aşağı ok tuşları ile güvenli modu seçin.

 40. engin diyor ki:

  valla oldu hiç umudum yoktu ben iğne ucunu araya koydum ram kapattım oldu.teşekkür ederim…

 41. Emin diyor ki:

  Dediklerini yaptim Kocaeli buyuksehir ekraninda takili kaldi napcam

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Tüm işlemleri uygulayıp bilgisayarınızı toplarladıktan sonra o ekranı mı görüyorsunuz? Eğer işlem sırasında o ekranda takılı kalıyorsa, normal bir durum kısa devre işlemini bırakıp Ram’i yerine oturtup bilgisayarınızı toparlayın.

 42. Namı değer Lamer diyor ki:

  Ceyhun bey ben direk bir zil telini yalitkanini yakıp dışındaki emayesini snra o teli iki bacak arasina koysam sıkıştırsam olur mu ?

  Not : bu işlemi yaptıktan sonra pc açıp o ekranı geçtikten sonra iki bacak arasındaki lehimi/teli kaldirsam tekrar gelir mi ? O ekran

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, olay iki bacak arasında iletim sağlamak. Dediğiniz gibi emayesi ve yalıtkanı sökülmüş zil teli işinizi görecektir. Tüm adımları eksiksiz uygularsanız, bir daha görmeyeceksiniz.

 43. Zafer diyor ki:

  Olmuyor olmuyor olmuyor
  Her seyi denedim bir turlu kocaeli yazisi geldiginde o ekranda kalmiyor direkt sifre isteme ekranina geliyor.Bunun icin ne yapmaliyim? Bakir tel, cimbiz, mantar pano ignesi denedim ama hic bir turlu yapamadim

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Yöntemi onlarca bilgisayarda kendim uyguladım ve onlarca da olumlu geri dönüş oldu. Birde lehimle birleştirip işlem bitince bir pompa yardımı ile temizleyin, bunun dışında başka bir yöntem öneremeyeceğim maalesef.

 44. mustafa diyor ki:

  Sn.ceyhun bey

  vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim söylemiş olduğunuz bilgilerle cihaz calıştı acaba tekrarlama olasılığı nedir ? 7 le 8 ayağa kablo bağlasakmı ilerde sökmeden onarmak için kolay gelsin

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Eğer BIOS ayarlarını sıfırlamazsanız herhangi bir sorunla uzun süre karşılaşmaşsınız. Bağlantıyı orada bırakırsanız bilgisayar açılmayacaktır. Tıpkı kısa devre işlemini yapıp güç tuşuna bastığınızda olduğu gibi.

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.