Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

Arduino I2C LCD Kullanımı

Herkese merhaba, bildiğiniz basit bir 2×16 Karakter LCD’yi bir denetleyici veya Arduino ile sürmek istersek 6 adet pin kullanmak zorundayız, üzerine aydınlatma pinlerini bağlayoruz ve kontrast için ayarlamaları yapıyoruz. BreadBoard üzerinde basit bir proje denemesinde bile LCD bağlantıları karışıklığa sebep oluyor. Piyasada fiyatı 3,5 TL civarı olan bu modül ile pratik şekilde LCD kullanmaya başlayabiliyoruz. Modül I2C protokolü ile çalıyor. Bu Protokolde veriler SCL ve SDA adlı 2 adet pin üzerinden yapılıyor. Aşağıda farklı Boardlar için pin tanımlamaları mevcut.

Board I2C / TWI pins
Uno, Ethernet A4 (SDA), A5 (SCL)
Mega2560 20 (SDA), 21 (SCL)
Leonardo 2 (SDA), 3 (SCL)
Due 20 (SDA), 21 (SCL), SDA1, SCL1

Bu modülü kullanmak için NewliquidCrystal adlı kütüphaneyi kurmamız gerekiyor. Daha önceden I2C lcd kütüphaneleri kurduysanız bu kütüphane ile çakışarak derlemede sorun çıkartabilir. Önce eski kütüphaneleri temizleyin ve ekde ki NewliquidCrystal.zip kütüphanesini kurun. (Kütüphane kurmak için bkz: https://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries)

Bağlantı Şeması;
I2C_CircuitModülün üzerindeki mavi trimpot ile kontrast ayarını yapıyoruz. İlk denemenizde ekranda bir şey görmüyorsanız, ilk olarak bu trimpot ile ayar yapmaya çalışın.

I2C protokolü bağlı olan modüllere adresleri üzerinden erişmektedir. Dolayısıyla I2C LCD modülünü kullanmak için bu adresi bilmemiz gerekmekte, bu adresler standart olarak 0x3F ve 0x27 olarak tanımlanıyor. Fakat bazı üretici firmaların modüllerinde bu adresler farklıdır . Aşağıda vermiş olduğum programı arduino’ya yükleyip 9600 baudrateye ayarlayarak SerialMonitör’ den I2C veri yoluna bağlı olan tüm cihazların adreslerini öğrenebilirsiniz.

I2C_scanner

Bu modül sayesinde ek pin kullanmadan Backlight (LCD Led ışık) kapatıp açabiliyoruz. Eğer ışık parlaklığını ayarlamak isterseniz şu şekilde bir modifikasyon yapmanız gerekmekte.

I2C_LCD_BackLight_res

Modülü BreadBoard üzerinde kullanabildiğiniz gibi LCD’nin arkasına direk olarak lehimleyerek de kullanabilirsiniz. Modül sadece 2×16 LCD ile değil piyasada ki birçok Karakter LCD için kullanılabilirsiniz.
I2C_LCD_Example

downloadModül Kullanımı ve Örnek Programları İndir

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

  1. Uğur Esen diyor ki:

    Ceyhun bey merhabalar, sizin kodunuzu çalıştırdım ama I2C aygıtı bulunamadı diyor acaba yardımcı olabilir misiniz

    • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

      Merhaba, A4(SDA) ve A5(SCK) pinlerini doğru bağladığınızdan emin olun. Modülünüzde kırmızı bir power ışığı yanıyor ve bağlantılar doğru ise modülünüz bozuk olabilir.

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.