Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

18F2550 HID ile USB Kontrol – VuMetre, Joystick (Mause), Led Animasyon [ PicBasic, Visual Basic 6 ]

Uzun zamandır siteyle ilgilenemiyordum bu açığı kapatmak için çok fonksiyonel ve Usb Haberleşme mantığını kavrayabileceğiniz bir proje hazırladım.
Daha öncesinde seri iletişimle bir çok proje yapmıştım fakat her projede bir tane USB to RS232 dönüştürücü kullanmak hem maliyet hemde yer açısından büyük sıkıntı teşkil ediyordu. Artık hiçbirine gerek kalmadan seri haberleşmeden daha stabil bir şekilde çalışabilen bir USB Kontrol devresi hazırladım.

Haberleşme HID aygıtı olarak ( Human Interface Device ) çalışmaktadır, dolayısıyla hiçbir drivere (Sürücüye) gerek kalmadan tüm Windows ortamında ( 64 bit sistemler de dahil ) çalışabilmektedir. HID aygıtı; ek bir aracı olamadan direk olarak insanlarla iletişime geçebilen aygıtlara verilen genel bir isimdir.

Projeye geçmeden önce 320volt.com sitesinde ki USB Hakkında yazısını okumanızda fayda var. Mikroişlemci olarak 18F2550 kullandım.

18F2550-Pinleri

Kısaca devreden bahsetmek istiyorum; Ek bir beslemeye gerek duymadan USB portu üzerinden beslenir. ( 5v ). B Portuna bağlı 8 adet Buton bulumaktadır. Pull Up dirençlerini yazılımsal olarak aktif ettiğim için butona basıldığında portu Low seviyesine çekiyor. A portuna ve C portuna bağlı 11 Adet Led bulunmaktadır. 20 mHz ile çalışmaktadır PLL ile 48 mHz’ e yükselterek USB haberleşme için gerekli hız elde edilmektedir. Devrede Reset bacağı kullanılmıştır.

Mikroişlemci olarak PIC18f2550 kullandım.Devre çizimlerini Proteus 8.1 Sürümünde yaptım bu sürüm yüklü olmayanlar için pdf dosyasına alt yüzey ve üsty yüzey baskılarını PDF olarak ek de paylaştım. Devrenin Programlama dili Pic Basic, Bilgisayar Programı ise Visual Basic ile kodlanmıştır, Devrede her hangi bir sorunla karşılaşanlar sayfanın altındaki yorum bölümünden sorununu aktarabilirler elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışırım.Projenin tüm çizimleri ve programı bana aittir. Ticari amaçla Kullanımı Kesinlikle Yasaktır. Bilgisayar Programının en temel halinin kaynak kodunu paylaşıyorum. Videoda gördüğünüz programın sadece exe halini (Derlenmil hali) paylaşıyorum eğer onun da kaynak kodunu isteyen olursa yukarıda ki İletişim Bölümünden veya Alttaki yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Konunun en altına çalışma videosunu da ekledim.

Devrenin Görüntüsü :
USB-Kontrol-Devresi

İsis Şeması :
isis_sema_usbkontrol

Ares Şeması :
ares_sema_usbkontrol

Devrenin çalışma videosu :

downloadDevrenin Şemaları ve Kaynak Kodları İçin Tıkla

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. Sercan diyor ki:

  hacım biz 3915 ile vumetreyi yapmaya çalısırken neler yapmıssın makine dili budur 🙂 daha nice başarılara kardeşim 🙂

 2. Fatih Şahin diyor ki:

  Abi bende lise 3 teknik servis bölümünü okuyorum projen çok hoşuma gitti pic diline sene başlıcaz ama senin sayende şimdi başlamaya karar verdim Projen çok güzel eline sağlık

 3. mehmet diyor ki:

  Bu devrenin simülasyonunu çalıştıramadım.çalışmayı isiste görmek isterim.Yardımcı olursanız sevinirim.Birde kaynak dosyayı gönderebilirmisiniz.

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Bilgisayarda simule etmeniz için ilk önce Virtual USB kurulumunu yapmalısınız. Kurulum Proteus ile birlikte geliyor.
   “C:\Program Files\Labcenter Electronics\Proteus 8 Professional\DRIVERS\VirtualUSBDriver.exe” yolundan çalıştırarak kurabilirsiniz. x64 bit işletim sistemi kullanlar “Program Files (x86)” dizini içerisinde bulabilirler.
   Kaynak Kodlar ve Dosyalar ekde mevcut.

 4. ümit diyor ki:

  Elinizde usb hıd ile ilgili dokükamanlar varsa bana gönderebilir misiniz?

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.