Ceyhun TOPÇUOĞLU Kişisel Web Sitesi

0-99 Kişi Sayıcı ( İleri-Geri Display Ekli ) [ Pic Basic ]

Örneğin bir kapıdan giren ve çıkanları saymak için bir devreye ihtiyaç duydunuz, bunun için 2 adet sensöre ihtiyacımız neden 2 sensör ilk önce ona değinmek istiyorum. Sensörlerin ikisi de ardışık olarak yan yana monte edilecek aralarındaki mesafenin 1 cm olmasında fayda var. Sebebi ise bir cisim veya kişi o alandan geçiş yaptığında 1. sensör tarafından görülür ardından da ikici sensör tarafından. Şimdi çıkış yaptığını düşünelim bu sefer ilk önce 2. sensör tarafından görülür daha sonra 1. sensör tarafından görülür, sensörlerin algılama sıralarına göre programımız giriş veya çıkış yaptığını algılar. Ben devrede sensör yerine portatif olarak buton ekledim, siz bu butonların yerine reed swich bağlayabilir veya optik sensörlere ufak bir kart hazırlayarak normalde açık kontağını sensör-1 ve sensör-2 bağlantı noktalarına bağlayabilirsiniz. Displayler ise  74HC595 entegresi kullanılarak sürülmüştür. Bu entegre aslında bir port çoğullayıcı dır.Ben pic olarak 16F684 kullandım. Devrenin Programlama dili ise Pic Basic’dir, Devrede her hangi bir sorunla karşılaşanlar sayfanın altındaki yorum bölümünden sorununu aktarabilirler elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışırım.Projenin tüm çizimleri bana aittir, pic programı ise Ali Osman Emetli arkadaşıma aittir. Kaynak göstermek şartıyla kullanabilirsiniz.

isis-ss

downloadDevrenin Şemaları ve Kaynak Kodları İçin Tıkla

Admin Hakkında
Kocaeli Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Nefes Doğa ve Kamp Grubu yöneticisi. #Camping #Vb.net #C# #SolidWorks #PHP #SQL #WebSecurity #ComputerSecurity... Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 1. İbrahim diyor ki:

  Merhaba,
  Eagle 6.0 programı ile sizin yukarıda paylaştığınıza benzer bir cisim sayıcı devresinin şematiğini yapmak istiyorum. Siz bu devrede sensörler yerine butonlar koyarak manuel olarak gerçekleştirmişsiniz. Ben bunun yerine sensörler kullanarak yapmak istiyorum. Bunun için hangi devre elemanlarını kullanmam gerekir ? Gerekli kompanentleri söyleyebilir misiniz ?
  İyi çalışmalar.

 2. ZaferD diyor ki:

  merhaba
  Ankarada üniversite öğrencisiyim bir ödevim var seçtiğim ödev sizin bu devrenizle neredeyse aynı sorun şu ki butonlar yerine sensör koymam lazım eğer yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Kullanacağınız sensöre göre uygulamanız gereken işlemler farklı. Butonlar Pull-up mantığı ile çalışıyor. Eğer sensör NO-NC uçları var ve kuru kontak ise direk bağlayabilirsiniz. Hangi sensörü kullanıcağınızı söylerseydiniz daha iyi olurdu.

 3. Emincan MUTLU diyor ki:

  Ben bu devrenin benzerini buton yerine Reed switch koyarak yaptım ama ör: displaylerde 88 yazarken hiç sıkıntı yok ama 00 veya 04 14 yazacağı zaman bazı ledler yanmıyor bide mıknatıs yanında kaldığında durmadan saymaya devam ediyor pic olarakda 16F628A kullanıyorum acaba bana gerekli olan program için yardımcı olabilirmisiniz?

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   88 rakamında tüm bacaklar aktif olduğu için bir yanlışlık var ise farkedilemez. Tahminimce 74HC595 den displaylere giden bağlantılarda bir yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Sürekli sayma sorununu da düşen kenar ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için while döngüsü işinizi görecektir. Veya iç içe iki tane IF döngüsü ile de yapabilirsiniz.

 4. cuma diyor ki:

  hocam merhaba ben programıyaptım fakat bana ccs dili yazdığınız kodlar lazım bir kopyasını gönderebilirmisimiz acaba

 5. ömer diyor ki:

  merhaba öncelikle teşekkurler böyle yararlı işer yaptıgınız için bende 2.sınıf öğrencisim banada hocam proje ödevi olarak sensörle sayıcı devresi yap dedi ben bu devreye butonların yerine fotosel bağlasam yine çalışırmı aynı şekilde sayıp çıkışa eklermi

  • Ceyhun TOPÇUOĞLU diyor ki:

   Merhaba, teşekkürler. Fotoselden bir anahtar alabilirseniz buton koyduğum yerlere bağlantı girerek(Kuru Kontak) çalıştırabilirsiniz. Ama bu ileri geri sayıcı devre girilen ve çıkan kişileri saymak için. Bir buton ileri diğer buton geri şeklinde saymıyor. Açıklamayı okuduysanız ve hala işinizi göreceğini düşünüyorsanız fotosel bağlayabilirsiniz. Eğer düz sayıcıya çevirmek isterseniz de programda ufak çaplı bir değişim ile halledilebilir, kolay gelsin.

Bir Yorum Yazın

Doğrulama Kodu : (Verilen işlemde boş bırakılan yeri doldurun) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.